Przeskocz do treści

Biurka regulowane elektrycznie – czemu są tak potrzebne w biurach?

W organizacji pracy biurowej trzeba przemyśleć wiele rzeczy. Jednak jedną z tych najważniejszych jest sama praca za biurkiem. Jak wskazują badania codzienne siedzenie (przynajmniej przez kilka godzin) na krześle ma niezbyt dobry wpływ na zdrowie. Lepsze jest zmienianie pozycji na stojącą. Tym wymaganiom na przeciw wychodzi firma Elevo - proponując biurka regulowane elektrycznie.

Praca przy biurku regulowanym

Tego rodzaju meble pozwala na wstawanie i siadanie w trakcie wykonywania codziennych zadań i to według własnych potrzeb. Biurko reguluje się elektrycznie, dlatego jego przestawienie w górę-dół trwa dosłownie kilka sekund. Jeśli chodzi o wykonywanie pracy na stojąco, to wiąże się z tym kilka wyraźnych zalet. Po pierwsze, ta metoda pomaga w efektywniejszym skupieniu się na pracy. Stojąc jest się także bardziej dynamicznym, a swojemu mózgowi dostarcza się zupełnie nowych bodźców. Jest on bardziej aktywny, nastawiony na szybsze zmęczenie ciała, dlatego pozwala na znaczne przyśpieszenie wykonywanej pracy. Co ważne, pozycja stojąca nie jest tak statyczna jak ta siedząca: ciągle przestępuje się z nogi na nogę, zmienia rozstawienie nóg, balansuje ciężarem ciała czy "tupta" w miejscu. Taki ruch jest zbawienny dla organizmu: zarówno dla mięśni, jak i dla procesu trawienia. Pozwala bowiem spalać kalorie, utrzymywać ciało w lepszej formie, ale też niweluje problem bólu pleców czy karku (nagminny przy pracy siedzącej). Wymienne stosowanie metod pracy na siedząco i stojąco pozwala również na większą twórczość. I tak na przykład informacje można przyjmować siedząc (a nawet półleżąc), natomiast wstając sygnalizuje się organizmowi, że czas np. na nowe pomysły, tworzenie projektów, itd. Osoby wykorzystujące biurka regulowane, a więc wykonujące część dnia pracy na stojąco, mają szansę wcześniej skończyć swoje zadania, gdyż nie mają warunków do bezmyślnego patrzenia w monitor, a za to w pełni koncentrują się na ukończeniu pracy. Pozycja stojąca nie wywołuje także uczucia senności, czyli zwiększa produktywność.

Jak przygotować się do pracy na stojąco?

Podstawą takiej pracy są oczywiście biurka regulowane elektrycznie. Trzeba tutaj postawić na meble dobrej jakości, gdyż to od nich będzie zależeć funkcjonowanie organizmu i dobra postawa ciała. Bardzo dobrym rozwiązaniem są także specjalne nadstawki na biurka, które pozwalają na regulację wysokości. Obie te opcje ma w swojej ofercie firma Elevo. Wysokość mebla zawsze dopasowuje się do konkretnej osoby, biorąc pod uwagę jej wzrost oraz poziom wygodnego zginania łokci. Po wybraniu biurka, należy jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy: praca na stojąco, choć przynosi wiele korzyści, to nie może zostać "przedawkowania". Złym pomysłem jest spędzenie na nogach całych ośmiu godzin. Pozycja stojąca, szczególnie na początku, może wywoływać ból nóg. Natomiast zbyt długie stanie doprowadzić może do przeciążenia kolan, łydek i pięt. Dlatego też, stanie trzeba przeplatać siadaniem, szczególnie na etapie "nauki" pracy na stojąco. Kiedy organizm przez kilka lat przyzwyczaił się do niezdrowego trybu siedzącego, to zmiana może być dla niego trochę szokująca. Aby można było efektywnie pracować na stojąco (czerpiąc z tego wszystkie wymienione powyżej korzyści), trzeba się do tego przygotować, na przykład poprzez stopniowe zwiększanie długości stania (przykładowo zaczynając od dwóch godzin dziennie). Dzięki temu można będzie w dogodny sposób przestawić się na tryb pracy, który będzie wiązał się z wieloma zaletami: zarówno dla zdrowia, jak i dla skuteczności działania.

źródło: https://www.elevodesk.eu/product-page/elevogrande

Dodaj komentarz